czwartek, 27 marca 2014

Co dać w prezencie młodzieży i dzieciakom cz.2


Ostatnio pisałam o polskich książkach idealnie nadających się do podarowania. Oczywiście lista jest niekompletna, ale postawiłam na sprawdzone przeze mnie pewniki i serie, które można kompletować.  To jest przydatne - kupujemy w prezencie jeden lub dwa tomy i jeśli się spodoba, to przy najbliższej okazji dokupujemy kolejne części. Trzeba tylko pilnować, które z nich jubilat/-ka ma już w swojej kolekcji. Dzisiaj pod lupę biorę literaturę powszechną. Znowu chcę sięgnąć do klasyki, gdyż ona pozostaje na swoim miejscu, a nowości szybko przestają być nowościami. Nie podaję wieku, dla którego dana seria/pozycja się nadaje, bo wiem, że to jest indywidualna sprawa.



 No to zaczynamy:
  • Astrid Lindgren, seria o Pippi Langstrump( inne tłumaczenia: Pippi Pończoszanka, Fizia Pończoszanka)
    Właściwie Pippilotta Wiktualia Firandella Złotomonetta Pończoszanka - bohaterka, której nie trzeba chyba nikomu przedstawiać, bawi kolejne pokolenia od roku 1945. Rezolutna dziewięcioletnia dziewczynka, która świetnie sobie radzi bez pomocy dorosłych. Odstające warkoczyki, podnoszenie własnego konia i chodzenie po ścianach to tylko niektóre znaki rozpoznawcze.(Pippi Pończoszanka; Pippi wchodzi na pokład; Czy znasz Pippi Pończoszankę?; Pippi na Południowym Pacyfiku; Fizia Pończoszanka i zabawa choinkowa; Pippi jest najsilniejsza w świecie; Pippi na wyspie Kurrekurredutt; Pippi schodzi na ląd; Pippi urządza przyjęcie)
  • Astrid Lindgren pozostałe książki: (m.in. Dzieci z Bullerbyn; Bracia Lwie Serce; Ronja, córka rozbójnika)
    Ta szwedzka autorka napisała naprawdę wiele książek dla dzieci. Wzruszające opowieści, których bohaterami  są dzieci, zostały pozbawione moralizatorstwa. Otwierają przed dzieckiem wspaniały świat wyobraźni.
  • Lewis Caroll, Alicja w Krainie Czarów i Po drugiej stronie Lustra (cz. II).
    Akcja w tych książkach rozgrywa się w świecie pogranicza snu i jawy. Kto by pomyślał, że pogoń za królikiem może być aż tak fascynująca i dostarczyć nam niezapomnianych wrażeń. Trzeba bardzo uważać na te zwierzęta, szczególnie kiedy gdzieś się spieszą.
  • Lucy Maud Montgomery seria o Ani
    (Ania z Zielonego Wzgórza; Ania z Avonlea; Ania na Uniwersytecie; Ania z Szumiących Topoli; Wymarzony Dom Ani; Ania ze Złotego Brzegu; Dolina Tęczy; Rilla ze Złotego Brzegu)
    Tysiąc pomysłów na minutę i dwa tysiące słów – ani Maryla, ani Mateusz nie przewidzieli, że tyle może się zmieścić w malutkim, chudym ciałku. Przed państwem Ania Shirley, w żadnym wypadku nie „Andzia”.
  • Clive Staples "Jack" Lewis Opowieści z Narnii
    (Lew, czarownica i stara szafa; Książe Kaspian; Podróż „Wędrowca do Świtu”; Srebrne Krzesło; Koń i jego Chłopiec; Siostrzeniec Czarodzieja; Ostatnia Bitwa)Napisany w latach 50' XX wieku cykl 7 powieści dla dzieci i młodzieży. Stara szafa przejściem do magicznej krainy. Mnóstwo odwołań do Biblii i kultury chrześcijańskiej.

Poza seriami jest kilka tytułów, które po prostu muszę tu przedstawić. Często zabawne, ale przekazujące pewne wartości. Osobiście stwierdzam, że są nie tylko dla dzieci i z chęcią wracam do nich po latach. Czasami musimy zatopić się w świat pełen optymizmu i wolny od trosk.

  • Antoine de Saint-Exupéry Mały książę
    Niewielka książeczka, która wydaje się być bajką, a w rzeczywistości jest ważnym traktatem filozoficznym. Razem z pilotem, który jest alter ego autora, dowiadujemy się pewnych prawd o miłości, przyjaźni, a także śmierci. Pierwsze rozdzialiki uwrażliwiają nas na dziecięce spojrzenie na świat. Absolutny Must  Have!
  • Johan Ronald Reuel Tolkien; Hobbit, czyli tam i z powrotem
    Tym razem wycieczka do bajkowego Śródziemia, gdzie tuż za rogiem czeka przygoda. Krasnoludy, hobbity, smoki i czarodzieje – wszystko czego młoda wyobraźnia potrzebuje do rozwoju. Ale przecież przygody są takie niebezpieczne. Przez takie rzeczy można się spóźnić na obiad.
  • Ronald Dahl, Charlie i Fabryka Czekolady
    Najsłodsza z możliwych książek. Przeczytałam w jeden wieczór i dawno nie bawiłam się tak dobrze. Dla wielbicieli łakoci i nie tylko. Każdy ma takie samo prawo do szczęścia, bez względu na pochodzenie. Obdarowany nie będzie mógł się oderwać ani na chwilę. W końcu dwukrotna ekranizacja o czymś świadczy.
  • Michael Ende, Niekończąca się historia
    Książka – incepcja, o tym jak wejść do świata książki. Nawet nielubiany Bastian może zostać bohaterem i latać na smoku przypominającym olbrzymiego labradora. Żeby nie było tak kolorowo, autor razem z Dziecięcą Cesarzową przestrzegają przed brakiem marzeń i życzeń.


To by było chyba na tyle. Myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie w tym małym zbiorze. Gdy tylko przyjdą mi do głowy jakieś inne tytuły, to pokuszę się o trzecią część. Co sądzisz o takim zestawieniu??

2 komentarze:

  1. O swoich typach pisałam tutaj: http://www.ja-kira.blogspot.com/2013/10/ksiazki-mojego-dziecinstwa.html

    Musierowicz jest niezła, Anię z Avonlea też czytałam, ale teraz, po latach, jakoś... sama nie wiem, czemu, ale nie poleciłabym ich swojemu dziecku. Te książki nie zostawiły we mnie dobrych skojarzeń, choć powodu nie znam. Pewnie się mylę i gdybym przeczytała je raz jeszcze, być może zmieniłabym zdanie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja w wieku 10 albo 11 lat przeczytałam całą sagę pani Montgomery. Pamiętam, że wielokrotnie rozbawiało mnie to do łez. Dlatego właśnie polecam te książki nie tylko dzieciom. Akurat Ania[...] to wspaniała saga o dorastaniu, przyjaźni i miłości, więc może warto wrócić do nich?

      Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...