niedziela, 6 lipca 2014

Łyk historii na Zamku Kapitanowo

Wczoraj minął kolejny wakacyjny dzień. Z okazji tego jakże pięknego dnia (soboty) postanowiłam udać się na małą wycieczkę razem z narzeczonym. Już jakiś czas temu dostałam zaproszenie do zwiedzania niedalekiego zamku. Stwierdziłam, że skoro jest czas i chęci, to właściwie dlaczego by nie skorzystać z zaproszenia. To, co można tam zobaczyć, przerosło moje najśmielsze oczekiwania. 
Zamek Kapitanowo mieści się w Ścinawce Średniej - wsi położonej w Kotlinie Kłodzkiej tuż obok mojej rodzinnej Nowej Rudy. Jeżeli tylko będziecie chcieli zajrzeć w te wspaniałe strony, pooddychać górskim powietrzem i zachwycić miasteczkami, to przybywajcie jak najszybciej. Nie zapomnijcie odwiedzić tegoż zamku i jego sympatycznego właściciela. Polecam naprawdę każdemu kto już widział Malbork, Wawel, Książ, Bolków i inne zamki w Polsce.

Jeśli już planujecie wizytę, to warto się umówić telefonicznie. Pan Henryk Hnatów-Krynicki, właściciel zamku, z przyjemnością was po nim oprowadzi i opowie historię każdej cegły, portalu, zawiasu w drzwiach, nawet szyby w kredensie. Mimo mnóstwa bardzo starych mebli i wyposażenia domowego, nie poczujecie się jak w muzeum. Można swobodnie rozsiąść się w fotelu i wsłuchać we wspaniałą historię o dawnych dziejach. Tutaj wszystko tętni dawnym życiem. Nawet guzik od munduru skrywa niecodzienną tajemnicę.

Ten klimat jest daleki od sztywnych wycieczek szkolnych do muzeów. Jeżeli potrafisz się zachwycić archtetkurą, wspaniałymi meblami, cudowną toaletką czy filiżankami, to na pewno zobaczysz wiele skarbów, a może nawet będziesz mogła ich dotknąć. No bo ostatecznie do czego służy fotel, skoro nie do siedzenia na nim. Nawet jeżeli ma ponad 200 lat to doskonale spełnia swoją funkcję, może lepiej niż współczesne meble. Takie podejście zauroczy każdego i chyba przyznasz sama, że jest zgoła odmienne od muzealnego "Nie dotykać eksponatów".

Sam właściciel jest prawdziwym znawcą tematu i wyczerpująco odpowie na wszystkie pytania. Wskaże niuanse, na które sama nigdy nie zwróciłabyś uwagi. Ale uwaga, bo lubi zadawać podchwytliwe pytania, więc czujność przede wszystkim. Moim zdaniem nie ma lepszego miejsca, w jakim można by się  znaleźć, jeśli chce się poznać historię Ziemi Kłodzkiej. Można się umówić na wspólne zwiedzanie innych obiektów, aby zobaczyć je z zupełnie innej perspektywy.

Obiekt jest w remoncie, gdyż czasy komunizmu i lata 90 mocno odcisnęły się na jego stanie, doprowadzając go niemal do całkowitej ruiny. Aktualnie trwają prace remontowe, ale można naprawdę wiele zwiedzić. Niemożliwością byłoby jednak obejrzenie wszystkiego za jednym podejściem. My spędziliśmy tam 2,5 godziny, ale wydawało mi się, że czas zwiedzania był dużo krótszy. Dla pasjonatów jest także możliwość noclegu we wspaniałej atmosferze. Cały dochód ze sprzedaży pamiątek i biletów wstępu jest przeznaczony na przywrócenie zamkowi dawnej świetności.

Poniżej podaję kontakt dla zainteresowanych:
667 610 690, 601 069 038
gołębie pocztowe słać na adres:
ul. Marii Konopnickiej - zamek
57 - 410 Ścinawka Średnia

Więcej informacji znajdziecie pod adresem: http://zamekkapitanowo.pl/
Uwaga: Ten wpis nie jest elementem żadnej współpracy reklamowej.

2 komentarze:

 1. Może uda mi się rodziców przekonać na wyjazd, sama z chęcią bym to miejsce pozwiedzała.
  Pozdrawiam ciepło :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Namawiaj i koniecznie powołaj się na mnie, jak już tam będziesz. Pan Henryk z pewnością się ucieszy.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...