środa, 14 maja 2014

Miej wpływ na swoje życie (+18)


Cześć piękna. Za czas bardzo niedługi zaczynają się wybory do Europarlamentu. Koniecznie weź w nich udział. Jeżeli tylko masz prawo głosu, to 25 maja pędem do urny decydować o przyszłości narodu. Potrzebujemy również ciebie i twojego głosu. Pamiętaj, że prawo głosu to jest podstawa w demokracji pośredniej z jaką mamy do czynienia. 

Coś we mnie się burzy, kiedy kolejny raz słyszę, że "w Polsce nie ma na kogo głosować". To nieprawda! W naszym kraju istnieje kilkadziesiąt partii politycznych a ich liczba w ostatnim czasie wzrosła. Można wybierać w opcjach, poglądach, spotach i programach wyborczych. Może się od tego zakręcić w głowie, więc jak się w ogóle w tym połapać? Idź na wybory świadomie, pamiętaj, że twój głos ma wielką wagę.

 1. Zacznij od tego co chcesz zmienić? O co walczysz? Jakie masz poglądy na temat podstawowych kwestii ekonomicznych, społecznych i wszystkiego, na co mają wpływ rządzący naszym państwem. Możesz sobie to po prostu przemyśleć lub wypisać, wybór należy do ciebie. To ważne, żebyś wiedziała, czego tak naprawdę oczekujesz. Warto rozważyć kwestie publicznej służby zdrowia, ZUS-u, szkolnictwa, kary śmierci, aborcji i inne.

 2. Jeśli kompletnie nie wiesz na kogo i po co głosować mimo spełnienia punktu pierwszego, to zasięgnij języka na temat partii. Niestety telewizja wspólnie z prasą przeciąga to w prawo to w lewo zależnie od poglądów redaktora. Spoty wyborcze i rządowe przepychanki też nie powiedzą ci zbyt wiele. Moim zdaniem warto zajrzeć do testów przedwyborczych np.:
  latarnik wyborczy
  http://ewybory.eu/test-wyborczy/
  Weź pod uwagę margines błędu takiego testu. Nie zawsze pokazane w nich wyniki są w 100% zgodne z twoimi oczekiwaniami. Dla pewności wybierz kilka opcji o poglądach zbliżonych do tych z twojej kartki.

 3. Teraz pora na więcej szczegółów. Znajdź informacje na temat swoich faworytów. Postaraj się dotrzeć do programów wyborczych. Przeczytaj je i przeanalizuj. Myślę, że na początek dobrą bazą wyjściową jest strona ewybory.eu. Potem znajdź strony internetowe partii i doczytaj szczegóły.

 4. A co jeśli nie znalazłaś informacji na nurtujący cię temat? To nic. Mamy przecież XXI wiek i dostęp do komunikacji z każdym człowiekiem na kuli ziemskiej. Skontaktuj się z przedstawicielami danego ugrupowania i zadaj nurtujące cię pytania. Możesz być upierdliwa, to dla dobra naszego kraju.

 5. W niedzielę 25 maja zahacz o lokal wyborczy i oddaj swój głos jako świadoma obywatelka. Nie bez powodu dano nam prawo głosu, żeby teraz siedzieć cicho. To jest wielki przywilej, ale też odpowiedzialność. Zaznaczasz odpowiednią pozycję i hop kartka do urny. 

A czy ty idziesz na wybory? Ja z pewnością, może nawet będzie z tego osobny wpis. Razem możemy zmienić świat i nie wolno nam się poddawać. A tak poza tym, kto się dał nabrać na +18 w tytule? Pozdrawiam.

PS Z ankiety wyszło, że czyta mnie więcej kobiet, więc pozwalam sobie zwracać się do ciebie bezpośrednio jak do kobiety. Mam nadzieję, że panowie nie czują się urażeni. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...