wtorek, 6 maja 2014

Ta piosenka ratuje życie!

Foto: darren131/ http://www.flickr.com/photos/darren/115138841/
Chyba wszyscy znamy ten przebój kinowy z Travoltą w roli głównej. Co prawda od powstania tego filmu minęło już trochę czasu, ale skoro nie wiesz o czym mówię, to polecam na najbliższą wolną chwilę np. weekend. Jednak ja nie o tym dzisiaj. Myślisz pewnie, że skoro "Gorączka sobotniej nocy", to szykuje się jakaś impreza w weekend? Nic bardziej mylnego. Tak się składa, że najbardziej znany utwór z tego filmu (Stayin' Alive) może zdziałać więcej niż myślisz. 

Co jakiś czas dostajemy wiadomość o śmierci z powodu nieudzielenia pierwszej pomocy. Pomijam oczywiście narastający problem znieczulicy, bo z tym trudniej coś zrobić. Ważniejsze jest, że nie potraficie tego robić. Albo inaczej, coś wiecie, ale boicie się zrobić i nie pamiętacie ile tych uciśnięć, a ile wdechów.

Pomoc drugiemu człowiekowi nie jest trudna. Dzisiaj chcę omówić absolutną podstawę. Wiem, że każdy kiedyś się z tym spotkał. Teoria teorią, a statystyki są zatrważające. Musisz pamiętać, że nieudzielenie pierwszej pomocy poszkodowanemu jest karalne. Jednak jeśli zrobisz cokolwiek, to już nic ci nie grozi. Ale od początku, bo po tym wpisie zobaczysz jakie to proste. Widzisz poszkodowanego, leży, zemdlał, przewrócił się. Raczej nie urządził sobie drzemki na środku chodnika czy w innym miejscu.

 1. Oceniasz jego stan. Tylko bez polewania wodą, czy bicia po twarzy. Może oddać. A poza tym to nie kreskówka. Najpewniej będzie, jak delikatnie potrząśniesz za ramię i zapytasz: Halo, co się stało! Czy wszystko w porządku?
 2. Poszkodowany zareagował. Nie każ mu wstawać, ale jeżeli jest przytomny postaraj się wypytać, co się stało i czy potrzebuje pomocy. Miej przy sobie telefon, karetka może być potrzebna.
  lub
  Poszkodowany nie reaguje. Wtedy przechodzisz do następnej czynności.
 3. Delikatnie obracasz poszkodowanego na plecy. Udrażniasz drogi oddechowe( broda  delikatnie do góry) i sprawdzasz oddech. Jeżeli oddycha, to najlepsza będzie dla niego pozycja boczna bezpieczna.
  lub
  Poszkodowany nie oddycha. To znaczy, że nastąpiło zatrzymanie akcji serca, nie ma krążenia. Co robisz?
 4. Dzwonisz po pogotowie. Numery 999 lub 112. Mówisz najpierw gdzie jesteś, to jest najważniejsze. Potem jaka jest sytuacja, co się stało, czy człowiek reaguje czy nie, oddycha czy nie.
 5. Splatasz dłonie i uciskasz środek klatki piersiowej. Jeżeli przy sobie nie masz odpowiedniej maseczki, nie musisz robić sztucznego oddychania! Robisz to do czasu, aż przyjedzie karetka.
No ok, ale o co chodzi z piosenką Stayin' Alive? Takie uciski należy robić 100 razy w ciągu minuty. To znaczy, że dużo częściej niż raz na sekundę. WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) znalazła sposób, aby przybliżyć to dość abstrakcyjne pojęcie. Ten hit disco z lat 70' ma właśnie taki rytm. Przy tym łatwiej jest to zapamiętać, niż jakieś tam liczby. 

Podsumuję. Co robić, gdy ktoś leży i nie oddycha? Dzwonisz na 999, splatasz łapki i Stayin' Alive! Poniżej filmik dla opornych.

6 komentarzy:

 1. Ehm, filmu nie widziałam...:) Fajnie, że poruszyłaś ten temat, przypomnimy sobie co nieco.

  OdpowiedzUsuń
 2. Już widzę, jak ktoś reanimuje i nuci sobie :D dobrze, że napisałaś o pkt 1, często zapomina się ponstruować,żeby to było ramię, bo można zarobić...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No wiesz, łatwiej się zapamiętuje informacje, gdy te nas rozbawią. A hit z lat 70 kojarzy się na tyle pozytywnie, że zapamiętasz go na pewno.

   Usuń
 3. Słyszałam już o tej piosence, ale w tym filmiku jest to tak fajnie podane, że może więcej osób zapamięta.

  OdpowiedzUsuń
 4. nie widziałam tego filmiku, dobrze, że przypominasz o takich rzeczach, niektórzy nie pamiętają ;)
  zapraszam : misieeek-life.blogspot.com/ ;)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...